Gastrit Nedenleri

Gastriti üçe ayrılır: İlaçlar, kimyasal maddeler, alkol, radyasyon gibi sebeplere bağlı gastrit, mikrobik nedenlerle oluşan gastrit (helicobacter pylori) ve otoimmun gastrit (Tip A gastrit). Aspirin ve benzeri antiromatizmal ilaçlar (tıbbi kaynaklarda mide ve duodenumda (onikiparmak bağırsağı) erozyon (tahriş) ve ülserlere (yaralar) sebep olabilir. Sıkça kullanılan aspirin, naproksen, diklofenak, ibuprofen, indomethacin vb. ilaçlar akut hemorajikerozif gastritin en sık nedenidir. Mide kanaması ile hastaneye başvuranlarda bu tip ilaçların kullanımına bağlı kanamalar ülser kanamalarından sonra ikinci sırada yer alır.

gastrit oluşum nedenleri

Helicobacter pylori mikrobu vücuda girdiğinde (insandan insana bulaşır ve genellikle çocukluk döneminde edinilir) özellikle gelip mideye yerleşen bir mikroptur. Kronik gastrit ve bu zeminde ülser, hatta bazı vakalarda kansere kadar giden lezyonlar yapabilir.

Bağışıklık sistemi şaşırırsa

Otoimmun gastritse sebebini bilmediğimiz, az görülen ve vücudun kendi dokusuna karşı geliştirdiği antikorlarla oluşan bir gastrit türü. Bağışıklık sistemi kendi dokularına karşı antikor üretir ve dokularını tahrip eder. Bu hasta grubu çok azdır. Doktora çok geç başvururlar.

Yoruma kapalı.